PRAKTICKÝ LÉKAŘ - MUDr. Poláková, s.r.o.

Mánesova 646, 500 02 Hradec Králové 1

IČO 28785843, DIČ CZ28785843
Sp. zn.: C 27306 u KS v HK
Datová schránka: cj6jxx8

tel.: 495 521 928

Očkování proti chřipce:

Vaxigrip , Influvac -  účinnost stejná!

Vaxigrip i Influvac - klasická injekce do svalu, cena 300Kč

Pojišťovna hradí očkování Vaxigrip, Influvac :

  1. nad 65 let věku,
  2. po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk,
  3. kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest, nebo ledvin, nebo diabetem                                                                                        

 

 

 

 

                                      

 

Chřipka je virové onemocnění, které se projevuje v sezónních epidemiích. Způsobují je chřipkové viry A,B a C a nejčastěji se vyskytuje v zimních a jarních měsících. Chřipka má inkubační dobu 12-48 hodin, typickými projevy jsou horečka, třesavka, bolesti hlavy, svalů, kloubů, pocit těžké schvácenosti, suchý kašel. Je vysoce nakažlivá a postihuje všechny věkové kategorie.

 

Proti chřipce je dostupné očkování, které je ale nutno každý rok opakovat vzhledem k rychlým genetickým změnám chřipkových virů. Očkovací látky obsahují tři virové kmeny (virus A/H1N1, virus A/H3N2, virus typu B). Vakcína je určena pro osoby ve věku od 5 let. Očkování se provádí pravidelně u osob se závažným chronickým onemocněním, s vrozenou nebo získanou poruchou imunitního systému, u osob umístěných v léčebnách pro dlouhodobě nemocné a domovech důchodců. Vhodné je očkování u osob, které jsou při výkonu svého povolání vystaveny zvýšenému nebezpečí chřipkové infekce (zejména zdravotníci nebo personál v ústavech sociální péče).

 

Očkování je  nutné provést v období před předpokládaným výskytem chřipky, tj. zhruba od září do oloviny prosince. V případě očkování v období endemického výskytu chřipky je nutné vyvarovat se kontaktu s nemocí minimálně 14 dní po očkování. Očkuje se nitrosvalově jednou dávkou, nejčastěji do oblasti ramene nebo hýžďového svalu.

 

 

Očkování proti pneumokokům:

Co je pneumokok?

Pneumokok neboli Streptococcus pneumoniae je bakterie způsobující závažná onemocnění, například zápal plic, zánět mozkových blan nebo celkovou infekci organismu. U dětí je nejčastějším původcem bakteriálního zánětu středouší. Pneumokok se vyskytuje na celém světě. Mnoho lidí ho má běžně v nosohltanu, aniž by jim způsoboval onemocnění.

Jak se člověk pneumokokem nakazí?

Pneumokok se přenáší kapénkovou cestou – to znamená při kašli a kýchání. Mnozí lidé jsou nosiči pneumokoka – mají tuto bakterii v nosohltanu, aniž by jim způsobovala onemocnění, a o svém nosičství vůbec nevědí. Pokud se ale oslabený člověk setká s bacilonosičem, může se od něho nakazit.

Pro koho je pneumokok nebezpečný?

Pneumokokovou infekcí se může nakazit kdokoliv, ale nejzávažnější bývají infekce u malých dětí do 2 let a u lidí nad 50 let. Jakékoliv oslabení imunity je rizikové pro nákazu. Pokud člověk trpí jiným onemocněním (například cukrovkou, onemocněním srdce, plic, ledvin nebo jater), mívá pneumokoková infekce závažnější průběh.

Co pneumokok způsobuje?

Pneumokok způsobuje především zápal plic, zánět mozkových blan nebo sepsi (celková infekce organismu). Z méně závažných onemocnění může pneumokok způsobit zánět vedlejších nosních dutin a u dětí je nejčastějším původcem zánětu středního ucha. I tyto méně závažné infekce mohou mít nebezpečné komplikace (například rozšíření infekce na mozkové pleny) nebo mohou zanechat trvalé následky (například poruchu sluchu nebo hluchotu).

Jak se pneumokokové nemoci léčí?

Pneumokokové infekce se léčí antibiotiky. Problémem je narůstající odolnost pneumokoků k běžně používaným antibiotikům, což znamená, že někdy antibiotika na infekci nezabírají nebo zabírají omezeně. U starých a chronicky nemocných pacientů se pneumokokové infekce většinou léčí v nemocnici.

Je možné se chránit před pneumokokem?

Ano, existuje očkování proti pneumokokům.

Pro koho je očkování vhodné?

Očkování je vhodné především pro malé děti do 5 let a pro osoby nad 50, respektive 60 let – pro tyto pacienty je pneumokokové onemocnění nejzávažnější. Lidé nad 60 let mají ale o něco nižší odpověď imunitního systému na očkování, proto je vhodné nechat se naočkovat již dříve. 

Jak se očkují dospělí?

Dospělým se podává jedna dávka vakcíny. Aplikuje se tenkou jehlou nitrosvalově do deltového svalu na paži. Lze v jeden den s chřipk. vakcínou.

Ochrání očkování před onemocněním?

Očkování Prevenarem 13 pomáhá chránit před 13 typy pneumokoků, jejichž složky jsou ve vakcíně obsaženy. Tyto typy způsobují velkou většinu závažných pneumokokových onemocnění. Neznamená tedy, že když je člověk naočkován, nemůže onemocnět závažným pneumokokovým onemocněním, ale tato onemocnění jsou u něho mnohem méně častá a mívají lehčí průběh. Navíc očkování proti pneumokokům nechrání před stejnými onemocněními, která jsou ale způsobena jiným patogenem.